کتاب اطلس آسمان

نام کتاب: The Observer's Sky Atlas

نویسنده:Erich Karkoschka

این کتاب نیز توسط شبکه نشر جهانی springer  به چاپ رسیده است.

اگر منجم آماتور هستید و یا به هر دلیل دیگه ای علاقه به رصد دارید و در شب های رصدی شرکت می کنید حتما نیاز به یک اطلس و یا نقشه آسمان برای گرفتن اجرام عمق آسمان دارید.این کتاب جزء بهترین اطلس های موجود می باشد.

این کتاب ترجمه نیز گردیده است ولی چاپ آن متوقف شده و بعید است که نسخه فارسی دست اول آن پیدا شود ولی شنیده شده توسط یک انتشارات دیگر دوباره درحال چاپ است. ولی چون اطلس ها بیشتر شکل و نقشه هستند تا متن(!) مشکلی برای خواندن نسخه انگلیسی آن نخواهید داشت. (به هیچ وجه!!)

کل کتاب به سه بخش اصلی S , E , N تقسیم شده است که صور فلکی کل آسمان را در سه بخش صور شمالی (N), صور نزدیک استوا (E) و صور جنوبی(S) در آنها قرار داده است.

به بخش هر صورت فلکی که مراجعه کنید دو صفحه مربوط به آن صورت فلکی در اختیار شما قرارمی‌گیرد. در صفحه ابتدایی شما لیست اجرام عمق آسمان موجود در این صورت فلکی و مشخصات آنها مثل قطر زاویه ای و قدر نقطه ای یا قدر مجموع به علاوه مشخصات ستاره های این صورت از جمله نام بایر , قدر ظاهری و ... مشاهده می‌کنید.

و در صفحه دوم از هر بخش شما تصویری از از این صورت فلکی بصورت کلی مشاهده می‌کنید همچنین در این صفحه، تصویر مشاهده شده از برخی قسمت های این صورت فلکی در تلسکوپ بصورت شماتیک قرار گرفته است که جرم گیری اجرام عمق آسمان را راحت تر می‌کند.

در انتهای کتاب فهرست های متفاوتی موجود است مثلا فهرست اجرام مسیه که باعث میشه سریع تر جرم مورد نظر رو پیدا کنید.

در انتهای کتاب نیز تصاویر واقعی اجرام قرار دارند.

بنظر بنده این کتاب برای شما بسیار مفید و ضروری می‌باشد.

 

برای دریافت نسخه انگلیسی این کتاب به لینک زیر مراجعه کنید!

The Observer's Sky Atlas

 

موفق باشیم!!

/ 1 نظر / 285 بازدید
آموزش آنلاين رايگان

داشتم سايت هاي آموزشي رو سرچ مي کردم يک سايت آموزش آنلاين پيدا کردم که به نظرم جذاب اومد. توش کلي دوره هاي رايگان بود.لينکشو براتون گذاشتم. http://cetkaacademy.ir/ آموزش آنلاين رايگان