معرفی کتاب: ستاره شناسی اصول و عمل

نام کتاب: ستاره شناسی اصول و عمل Astronomy, Principle and Practice

نویسنده: A.E.Roy and D.Clarke

ترجمه: سید احمد سیدی نوقابی

انتشارات: آستان قدس رضوی

توضیحات:

این کتاب فقط یک بار آن هم در سال ۱۳۶۶ به چاپ رسیده است. پس بهتر است دنبال نمونه چاپی آن نباشید! می‌توانید در انتهای این پست هم نسخه فارسی هم نسخه انگلیسی را دریافت کنید.

اگر بخواهیم کتابی برای مبتدیان نجوم معرفی کنیم، قطعاً این کتاب در لیست پیشنهاد ها هست! مخصوصاً کسانی که می‌خواهند «نجوم کروی» را از صفر شروع کنند!

«اصول و عمل» همان طور که از نامش پیداست، درباره تمام بخش های علم نجوم نوشته شده. اما شاخص ترین بخش آن، بخش های مربوط به نجوم کروی است.

برای المپیادی های تازه کار، این کتاب می‌تواند شروع بسیار مفید باشد! مخصوصاً در بخش کروی، بهتر است قبل از کتاب نجوم کروی اسمارت، خوانده شود.

مروری بر فصل های کتاب:

بخش اول «مقدمه»:

مقدمه این کتاب شامل ۵ فصل کوتاه می‌باشد. در این فصل ها، با مفاهیم اولیه نجوم آشنا می‌شویم. (اگر کتاب های دیگری در این موضوعات خوانده اید می‌توانید از این بخش ها صرف نظر کنید!)

بخش دوم «کره سماوی و مکانیک سماوی»:

این بخش که مهم ترین بخش کتاب است، به ۸ فصل تقسیم شده است. ۵ فصل آن (فصل ۶ تا ۱۰) مباحث کروی و سه فصل دیگر مکانیک سماوی می‌باشد.

فصل ۶ هندسه کروی را بررسی می‌کند و معادل فصل اول اسمارت است. در فصل ۷، درباره کره سماوی صحبت می‌کند. این فصل معادل فصل ۲ کتاب اسمارت است. فصل ۸ درباره زمان ها و سیستم های زمان است. مباحثی که به طور پیشرفته تر در فصل ۶ اسمارت بررسی می‌شوند.

از قسمت نجوم کروی همین بخش ها تا حدی کافی هستند و می‌توان به آنها اکتفا کرد. اما دو فصل دیگر نیز در ادامه آمده که به مباحثی مثل شکست و اختلاف منظر می‌پردازند.

بخش مکانیک سماوی اصول و عمل خیلی قوی نیست. در حقیقت کتاب های بهتری وجود دارند که مفیدترند. البته فصل ۱۱ مطالب جالبی دارد. البته می‌توانید به جای این فصل، درسنامه حرکات در منظومه شمسی را از بخش درسنامه های همین وبلاگ دریافت و مطالعه کنید.

بخش سوم «فنون مشاهده»:

این بخش بیشتر به روش ها و وسایل رصدی می‌پردازد. سه فصل ۱۴ و ۱۵ و ۱۶ این کتاب درباره تلسکوپ ها مطالب خوبی دارد.

سایر فصل ها راستش را بخواهید یا هنوز نخوانده ام یا چیزی از مباحثشان یادم نیست!! به همین مقدار بسنده می‌کنیم.

 

دریافت کتاب (نسخه انگلیسی)

دریافت کتاب (نسخه فارسی)

/ 3 نظر / 353 بازدید
محمدامین

میشه لطفا یه پاسخنامه هر چند کوتاه اندر باب سوالای اخر فصل جزوه حرکات در منظومه شمسی بنویسید؟

مرد

شما جزوه های دورتون رو دارید اگه دارید آپلود کنین لطفا؟